Przed zakończeniem procesu tworzenia konstrukcji ze stali, takich jak ogrodzenia, różne elementy wystroju wnętrz należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie powierzchni i nadanie jej odpowiedniego koloru, zgodnego z zamówieniem klienta.
Na czym polega śrutowanie?
Śrutowanie jest to mechaniczne czyszczenie powierzchni. W wyniku śrutowania metal zostaje z niego usunięta rdza, zgorzeliny, lakiery i inne zanieczyszczenia. Dzięki temu procesowi cała konstrukcja ma większą trwałość, a malowanie proszkowe konstrukcji stalowych będzie charakteryzowało się dłuższą żywotnością. Śrutowanie metalu zabezpiecza go też przed korozją. Do śrutowania konstrukcji stalowych niezbędna jest odpowiednia komora. Wielkość komory warunkuje rozmiary elementów, które mogą zostać poddane śrutowaniu. Przed samą obróbką powierzchnia konstrukcji stalowej zostaje odtłuszczona oraz usunięte są wszystkie spawalnicze odpryski. Dopiero po takim oczyszczeni stal może zostać poddana śrutowaniu. Bardzo często po tym procesie odbywa się proces malowania proszkowego powierzchni stalowej. Dzięki temu zyskuje się pewność, że na powierzchnię materiału nie dostały się żadne zanieczyszczenia i drobinki, które niekorzystnie wypływają na przyczepność powłoki farby.
Zalety śrutowania metali
Dzięki temu, że malowanie proszkowe następuje zaraz po śrutowaniu, co gwarantuje wysoką przyczepność farby i chroni przed pojawieniem się na jej powierzchni rdzy. W wyniku śrutowania powierzchnia materiału roboczego staje się chropowata, co zapewnia odpowiednią przyczepność powłoki farby. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża chropowatość może się przyczynić do powstania niedoskonałości na powierzchni stali, co obniży jej walory estetyczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów dekoracyjnych czy konstrukcji wykonanych ze stali. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniej lakierni proszkowej, która ma duże doświadczenie w śrutowaniu metali i ich proszkowym malowaniu.