Kiedy zachodzi potrzeba usunięcia powłoki lakierniczej, jest kilka metod, które można zastosować. Czasami odlakierowywanie powierzchni przeprowadzają lakiernie, ale można też zwrócić się do firmy specjalizującej się w tej konkretnej usłudze.
Kiedy potrzebne jest odlakierowywanie powierzchni?
Fachowe usunięcie powłoki lakierniczej może być potrzebne, jeśli jakiś element został błędnie polakierowany. Takie sytuacje zdarzają się w lakierniach, ale nie są to na szczęście sytuacje bez wyjścia. Odlakierowywanie powierzchni przeprowadza się także, by oczyścić zawieszki lakiernicze. Haki i inne elementy wyposażenia lakierni wymagają usuwania z nich lakieru w sposób niepozbawiający ich trwałości. Lakier usuwa się także z felg aluminiowych i stalowych.
Metody usuwania powłok lakierniczych
Wyróżniamy trzy metody odlakierowywania powierzchni: chemiczną, termiczną i mechaniczną. Metodą chemiczną usuwa się lakier z elementów, których właściwości czy materiał nie pozwalają na zastosowanie innej techniki. Polega ona na zanurzeniu w środku chemicznym. Taka kąpiel składa się przede wszystkim z rozpuszczalnika powodującego chemiczny rozkład powłoki, ale też dodatków takich jak kwasy czy środki antykorozyjne.
Druga technika to odlakierowywanie termiczne, czyli rozkład w procesie pirolizy. Odlakierowywany element jest podgrzewany do bardzo wysokiej temperatury, bez dostępu powietrza. Lakier rozkłada się i powstają gazy, które następnie spalane są w oddzielnej komorze pieca. Jest to metoda bardzo skuteczna i dosyć przyjazna dla środowiska. Metoda mechaniczna opiera się natomiast na wykorzystaniu wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących. Środkiem czyszczącym jest najczęściej woda lub ścierniwo takie jak śrut. Technikę odlakierowywania zawsze należy dostosować do specyfiki oczyszczanych elementów.