wpływa na prace lakiernicze

Czym jest paleta RAL i jak wpływa na prace lakiernicze?

Paleta kolorów RAL to popularny, międzynarodowy wzornik, który możemy wykorzystywać w różnego rodzaju pracach. Z pewnością spotykamy się z nią, wybierając na przykład kolor farby czy też ulotki reklamowej. Ten wzornik pozwala na dokonywanie ustaleń między klientami oraz dostawcami w ramach zakupu danej usługi lub tez produktu.

Do czego właściwie wykorzystuje się wzornik RAL?

Paleta kolorów RAL używana jest do określania barwy różnego rodzaju przemysłowych produktów, wyposażenia wnętrz czy też rozmaitych elementów architektonicznych. Niewiele osób wie, że ten rodzaj wzornika stosowany jest również przez specjalistów, którzy zajmują się poligrafią. Najczęściej wykorzystywana paleta kolorów RAL obejmuje naprawdę wąską gamę barw, które oznaczane są przy pomocy czterocyfrowego kodu.

Z biegiem czasu na rynku pojawiła się nowa odmiana wzornika RAL, a mianowicie Design System. W tym wypadku kolory oznaczane są przy pomocy siedmiocyfrowego kodu. Różnią się one od siebie wartością tony barwy, nasyceniem oraz jasnością.

Paleta RAL w lakiernictwie

Jak już wiemy paleta RAL ma naprawdę bardzo bogate zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Obecnie pomaga ona również w wyborze kolorów niezbędnych do procesu, jakim jest proszkowe lakierowanie. Wzornik RAL w lakiernictwie uznawany jest za najpopularniejszy sposób do ustalania koloru elementu, który ma zostać poddany lakierowaniu.

Wbrew pozorom paleta RAL daje ogromne możliwości, ponieważ posiada różne rodzaje najpopularniejszych barw. Oczywiście proces lakierowania sterowany jest w całości przez komputer, jednak nie obejdzie się bez wpisania kodu koloru w odpowiednią rubrykę. Istnieje możliwość pokrywania materiałów farbą o specjalnych efektach, jak połysk czy też grubsza struktura.

Share