Piaskowanie i śrutowanie to zbliżone do siebie metody oczyszczania powierzchni metalowych. Obie skutecznie usuwają różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz przygotowują powierzchnie do malowania proszkowego. Jakie są między nimi różnice?
Piaskowanie
Jest to proces technologiczny, który polega na oczyszczaniu i przekształcaniu powierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych w strumieniu sprężonego powietrza lub cieczy. Efektem piaskowania jest powierzchnia pozbawiona zanieczyszczeń oraz odpowiednią szorstkością, która będzie umożliwiała jej pomalowanie. Piaskowanie umożliwia dotarcie i oczyszczenie trudno dostępnych miejsc oraz zakrzywionych powierzchni, których oczyszczenie inną metodą byłoby trudne.
Śrutowanie
Można jest to odmiana piaskowania. Nazwa śrutowanie wzięła się od zastosowanego do oczyszczania powierzchni materiału. W tej metodzie wykorzystuje się specjalny śrut w postaci np. Kulek szklanych czy korundu. Śrutowanie metalu wykonuje się przeważnie w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Pozwala to na minimalizację zanieczyszczeń oraz odzyskanie zastosowanego śrutu. Proces śrutowania wzmacnia, czyści oraz poleruje metal.
Jakie są różnice?
Piaskowanie i śrutowanie nie różnią się zastosowanym materiałem. Poza tym nie ma większych różnic. Zarówno piaskowanie, jak i śrutowanie nadają się do oczyszczania zarówno konstrukcji stalowych (na przykład bramy i ogrodzenia), jak i felg aluminiowych, stalowych oraz elementów pojazdów takich jak nadwozia czy karoserie. Możemy za ich pomocą usuwać zanieczyszczenia takie jak stare powłoki malarskie, zanieczyszczenia powodujące korozję, rdzę pyły. Ponieważ śrutowanie musi się odbywać w specjalnych komorach, to wielkość oczyszczonego materiału jest uzależniona od wielkości komory. Wybierając odpowiednią firmę, która zajmuje się śrutowaniem metalu, zwróćmy uwagę na rozmiar komory do śrutowania, którą dysponuje.