Piaskowanie metali – na czym polega i jakie ma zalety?

Piaskowanie metali to zabieg, który ma za zadanie zniwelować uszczerbki metalu. Efekt takiego zabiegu możemy porównać do szlifowania, jednak oczyszczona powierzchnia staje się wyrównana i zyskuje odpowiednią szorstkość, która jest niezbędna do malowania proszkowego.

Piaskowanie metali – na czym polega?

Piaskowanie metali jest to procedura, która polega na oczyszczaniu oraz ukształtowaniu powierzchni metalicznej przy użyciu materiałów ściernych pod ciśnieniem sprężonego powietrza lub pyłu. Używa się do tego materiałów ściernych o różnej granulacji, która dobrana jest odpowiednio do oczyszczanego tworzywa. Stosowany piasek jest odpowiednio dostosowany i oczyszczony. W procesie piaskowania zastosowane mogą być także rozdrobnione szkło, suchy lód, żużel, śrut, a nawet łupiny orzechów. Dzięki wytwarzanemu ciśnieniu nie ma ryzyka uszkodzenia oczyszczanej powierzchni. Piaskowanie świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem skomplikowanych elementów posiadających rogi, zagłębienia i nierówności.

Zalety piaskowania metali

Piaskowanie metali pozwala na dokładne czyszczenie ich powierzchni konstrukcji z różnego rodzaju zanieczyszczeń bez zarysowania jej powierzchni oraz przygotować ją do malowania proszkowego. Zabezpiecza to metal przed korozją. Największą zaletą piaskowania metali jest możliwość renowacji elementów stalowych. Piaskowanie umożliwia oczyszczenie stali aż do metalu dzięki usunięciu wszystkich naniesionych na nią powłok. Jest to szczególnie ważne, kiedy ich wymiana wiąże się z wysokimi kosztami lub części zamienne są niedostępne. Oczyszczanie ręczne elementów metalowych zajmuje dużo czasu i nie zawsze ostateczne efekty są zadowalające. Piaskowanie jest zarówno dokładne, jak i szybkie, dlatego jest o wiele lepszym wyborem, bo pozwala zaoszczędzić czas oraz daje satysfakcjonujące efekty. Piaskowanie połączone z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymujemy praktycznie nowy produkt o znacznie większej trwałości niż po samodzielnej, ręcznej renowacji.

Share