8 najważniejszych zalet malowania proszkowego

Technika malowania proszkowego jest jedną z najchętniej wykorzystywanych metod nanoszenia kolorowych powłok. Mimo to wciąż panuje kilka nieznajdujących potwierdzenia w rzeczywistości przekonań. Sprawiają one, że do technologii podchodzi się z pewną dozą nieufności. Dlatego warto poznać wszystkie zalety i wady malowania proszkowego. Z dokładnością opisujemy je w niniejszym artykule.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Na samym początku warto dowiedzieć się, jak przebiega proces malowania proszkowego. Poznanie technologii pozwoli lepiej zrozumieć wszystkie jej atuty, a także potencjalne minusy wynikające z zastosowania. Malowanie proszkowe jest nazywane również lakierowaniem proszkowym. Wynika to z prostego faktu: używa się do tego tych samych narzędzi. To dość istotne, jeśli porówna się metodę z tradycyjnym nakładaniem powłok z mieszanką barw. O ile tradycyjne malowanie wymaga użycia standardowych farb, malowanie proszkowe – zgodnie ze swoją nazwą – odbywa się za pomocą farb w proszku. Nie da się ich nanieść zwyczajnym pędzlem. Wykorzystuje się więc specjalne natryski na przygotowaną i dokładnie oczyszczoną powierzchnię. Obrabiany element przekazuje się następnie do pieca konwekcyjnego. Wysokie temperatury utwierdzają bowiem powłoki, dzięki czemu zyskują one właściwości ochronne oraz, nie mniej istotne, walory estetyczne. Sama farba cechuje się odpowiednimi właściwościami fizykochemicznymi, które umożliwiają właściwe przyczepienie się do powierzchni.

Co daje malowanie proszkowe w profesjonalnej lakierni?

W związku z przebiegiem procesu można go zastosować wyłącznie w dostosowanym do tego miejscu. Profesjonalne lakiernie posiadają zarówno niezbędne narzędzia, jak i bezpieczne piece konwekcyjne, które nie uszkodzą żadnego metalowego elementu. Jeśli chodzi o samo lakierowanie proszkowe zalety są bardzo liczne. Wymienimy więc 8 najważniejszych z nich:

  1. Wyjątkowa wydajność. Tradycyjne farby bardzo szybko się zużywają. Do osiągnięcia pożądanego efektu należy nierzadko stworzyć dodatkowe warstwy. Tymczasem farby proszkowe zużywają się w znacznie mniejszym stopniu.
  2. Niski koszt wykonania. To bezpośredni efekt pierwszej wymienionej zalety. Im mniej farby się zużywa, tym mniejsze koszty trzeba ponieść, aby uzyskać potrzebne wyniki. Gdyby porównać malowanie dwiema metodami tego samego elementu, malowanie proszkowe wymagałoby znacznie mniejszych inwestycji!
  3. Znakomite efekty wizualne. Barwy są lepiej nasycone, a pomalowany element wyróżnia się gładką i jednolitą powierzchnią. Ma to ogromne znaczenie przy realizacjach, które wymagają nienagannego wyglądu produktu. Właśnie dlatego malowanie proszkowe jest tak popularne m.in. w warsztatach samochodowych.
  4. Dwa efekty do wyboru. Za pomocą techniki można uzyskać matową bądź błyszczącą powierzchnię.
  5. Wysoka odporność na czynniki środowiskowe. Zabezpieczona powłoką powierzchnia jest niewrażliwa na szkodliwe działanie silnego promieniowania UV, różnic temperatur oraz kwaśnego deszczu. Ponadto elementy zyskują właściwości antykorozyjne.
  6. Ponadprzeciętna trwałość. Farba proszkowa utrzymuje się przez bardzo długi czas. Wytrzyma nawet niektóre uszkodzenia mechaniczne (jak np. przypadkowe zarysowania).
  7. Ekologiczność. To wymóg współczesnego świata, w który malowanie proszkowe doskonale się wpisuje. Farby nie zawierają żadnych szkodliwych substancji rozpuszczalnikowych. Dzięki temu nie stwarzają ryzyka dla żywych organizmów. Dotyczy to tak samo wykorzystania ich podczas nakładania powłok, jak i samej produkcji.
  8. Powszechna dostępność. Można wybrać pomiędzy dowolnymi kolorami z palety barw RAL. To sprawia, że pomalowanie elementów na wymagany kolor nie stanowi żadnego problemu.

Czy malowanie proszkowe ma jakieś wady?

Powyższe zalety z pewnością przekonają do siebie nawet najbardziej sceptycznych. Aby pozostać jednak uczciwym, należy wymienić wszelkie zalety i wady malowania proszkowego.

Największym minusem wciąż pozostają ograniczenia w użyciu technologii. Ponieważ wymaga zastosowania pieców, nie jest zalecana do nakładania farb na drewno i materiały drewnopochodne, a także ceramikę czy szkło. Oczywiście można podjąć próby, ale nikt nie może zagwarantować osiągnięcia odpowiednich efektów. Technologia malowania na sucho wciąż się rozwija i wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie można ją zastosować na tworzywach sztucznych. Na razie jednak unika się tego typu eksperymentów. Drugą wadą jest konieczność użycia specjalistycznych narzędzi, wobec czego nie da się przeprowadzić malowania proszkowego w domowych warunkach.

Podsumowanie

Jak więc widać, zalety znacznie przewyższają wady. Mamy nadzieję, że wpis pozwolił lepiej zrozumieć, na czym polega i co daje malowanie proszkowe. To z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości na temat tego, czy warto zdecydować się na prezentowaną metodę przy realizacji swoich projektów. Dobrze zaufać sprawdzonemu na całym świecie rozwiązaniu i zgłosić się do profesjonalnego warsztatu, takiego jak Vi-Kolor.

Share