Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem proszkowym?

Stal nierdzewna jest materiałem, który nieczęsto pokrywa się dodatkową warstwą lakieru. Taki proces wymaga dokładnego przygotowania podłoża, które przy nierdzewce nie zapewnia właściwej przyczepności. Jak wykonać malowanie proszkowe stali nierdzewnej? Podpowiadamy.

Dlaczego trzeba malować stal nierdzewną?

Stal nierdzewna należy do materiałów, które spełniają wymagania współczesnego przemysłu, a także budownictwa. Domieszka kilkunastu procent chromu sprawia, że materiał jest odporny na czynniki atmosferyczne, a także lekkie kwasy i zasady. Na powierzchni elementu ze stali nierdzewnej tworzy się powłoka tlenkowa, która zapobiega utlenianiu stali. Jednak to, co odpowiada za parametry techniczne i odporność materiału, jest uciążliwe w czasie nakładania farby. Warto pamiętać, że lakier nie będzie właściwie przylegał do idealnie gładkiej powierzchni, dlatego należy ją odpowiednio przygotować.

Skoro problemy z nakładaniem lakieru są taki duże, po co przeprowadza się malowanie stali nierdzewnej? Malowanie może poprawiać wygląd danego elementu, jednak nie jest to najważniejszy powód malowania. Najczęściej farba ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi i środowiskiem żrącym. Dlatego malowanie stali nierdzewnej wykonuje się wyłącznie przy produktach wykonywanych ze słabej jakości stopów.

Metody przygotowania podłoża pod malowanie proszkowe – jak to się robi?

Problem z gładką powierzchnią materiału nierdzewnego rozwiązywany jest na kilka sposobów. W przypadku każdego z nich należy usunąć powłokę. Stosuje się do tego zarówno metody mechaniczne, jak i chemiczne w zależności od zapotrzebowania. 

Najpopularniejszą mechaniczną metodą usuwania zewnętrznej powłoki jest piaskowanie. Polega ona na wyrzucaniu pod dużym ciśnieniem drobinek piasku i kierowaniu strumienia na metalowy element. Ziarenka uderzają z wielką siłą w metal i sprawiają, że jego struktura pęka, ściera się i przestaje być zaporą antykorozyjną. Dzięki temu łatwiejsze jest nakładanie kolejnych warstw podkładu i lakieru.

Czy możliwe jest malowanie proszkowe bez piaskowania? Piaskowanie można zastąpić metodami chemicznymi, czyli oddziaływaniem na powierzchnię odpowiednio silnym roztworem. Najczęściej stosuje się do tego kwas siarkowy lub solny. Poprzez wytrawienie w nich elementu następuje przerwanie struktury i powierzchnia zewnętrzna staje się porowata. Przed przystąpieniem do prac lakierniczych uszkodzoną strukturę należy pokryć podkładem. Ta warstwa zabezpieczy przed korozją, zanim powierzchnia otrzyma warstwę lakieru. Jaki podkład pod malowanie proszkowe wybrać? Najlepiej sprawdzają się podkłady cynkowe, które stanowią doskonałe zabezpieczenie przed korozją. Dodatkowo podkład poprawia też przyczepność. Jego struktura sprawia, że lakier doskonale przywiera do podłoża i trwale się z nim łączy nawet w przypadku szkodliwych czynników atmosferycznych. Część lakierników przeprowadza malowanie proszkowe bez podkładu, jednak takie prace należy wykonywać krótko po trawieniu lub piaskowaniu.

Malowanie proszkowe – jak to się robi i po co przeprowadza się zabieg?

Jedną z najpopularniejszych metod malowania stali nierdzewnej jest lakierowanie metodą proszkową. Choć niektóre lakiernie stosują także metodę klasycznego natrysku, jest ona mniej trwała, bardziej czasochłonna i zużywa więcej materiału. Dlaczego tak skuteczne jest właśnie malowanie proszkowe i jak to się robi?

Proces polega na nakładaniu lakieru w postaci naelektryzowanych cząstek. To one przywierają do powierzchni metali przewodzących energię elektryczną. Cząsteczki lakieru trzymają się na powierzchni malowanego elementu dzięki siłom elektrostatycznym. Taki sposób aplikacji pozwala na minimalne zużycie materiału i praktycznie nie generuje strat. Cząsteczki lakieru łatwo dostają się także w zakamarki i miejsca, gdzie nakładanie inną metodą byłoby niemożliwe. Do całkowitego pokrycia powierzchni wystarczy jedna warstwa, co ogranicza także czas potrzebny na przeprowadzenie prac. Po zakończeniu aplikacji farby dla jej utrwalenia całość poddaje się działaniu wysokiej temperatury. 

W procesie malowania proszkowego element otrzymuje równomierną powłokę farby na całej powierzchni. Wpływa to między innymi na jego walory estetyczne. Lakier nie tworzy brzydkich zacieków, czy miejsc, w których wyraźnie przebija spodnia warstwa. Równomierna powłoka to także gwarancja odpowiednich parametrów technicznych. Lakierowany element jest odporny na działanie wilgoci, promieni słonecznych, a także kwasów i zasad.  W tekście znalazło się kilka podpowiedzi jak wykonać malowanie proszkowe i dlaczego tak ważne jest przygotowanie podłoża. Jednak zarówno trawienie, jak i samo nakładanie naelektryzowanych cząstek farby to procesy trudne technologicznie. Zamiast próbować samodzielnie wykonywać takie prace w zaciszu własnego domu, lepiej powierzyć je specjalistom. Lakiernia proszkowa Vi-Kolor oferuje dokładne i sumienne malowanie elementów w przystępnych cenach. Z naszych usług można skorzystać jednorazowo, jak i w przypadku organizacji regularnej produkcji.

Share