Renowacja felg czy się opłaca?

Chociaż stan polskich dróg z roku na rok jest coraz lepszy, to jednak nadal stanowi poważne wyzwanie dla kierowców. Po wjechaniu w dziurę nie musi dojść do uszkodzenia zawieszenia. O wiele częściej zdarza się uszkodzenie felgi. Taką obręcz można naprawić, choć nie zawsze jest to opłacalne.

Renowacja felg – kiedy warto?

Jeśli uszkodzimy felgi niemarkowe niskiej jakości, to nie warto inwestować w ich renowację. Są one wykonywane z niskiej jakości stopu, który może nie wytrzymać obciążeń pojawiających się po naprawie. Jeśli zostaną zniszczone felgi markowe albo seryjnie montowane w danym modelu, to renowacja felg jest jak najbardziej wskazana, pod warunkiem, że obręcze nie mają zbyt dużych uszkodzeń. Jeśli popękana są ramiona, szprychy lub doszło do dużego pęknięcia innego elementu, to nie warto ryzykować i lepiej kupić nowe. Felgi dobrej jakości po renowacji są nadal bardziej odporne niż ich tańsze zamienniki, dlatego warto zainwestować w ich renowację.

Renowacja felg

Felgi są bardzo odporne na uszkodzenia, co nie oznacza, że są niezniszczalne. Po wpadnięciu w większą dziurę może dojść do wykrzywienia rantu lub do pęknięcia. Wyprostowanie rantu nie jest skomplikowane, jednak po tym zabiegu felga nie wygląda estetycznie i konieczne jest jej pomalowanie. Zanim felgi trafią do lakierowania, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Podczas piaskowania mogą ujawnić się pęknięcia, które mogą uniemożliwić naprawę felgi. Jeśli jednak okaże się, że felga nadaje się do renowacji, to wówczas rozpoczyna się jej malowanie.

Jak wygląda proces renowacji?

Na początku fachowcy oceniają stan obręczy. Jeśli stwierdzą, że nie da się ich naprawić, to nie szukajmy warsztatu, który naprawi nam uszkodzoną felgę. Jeśli doświadczony fachowiec twierdzi, że nie można w bezpieczny sposób naprawić felgi, to zazwyczaj ma rację. W zależności od rodzaju uszkodzeń felgi prostuje się, spawa lub toczy zniszczone obręcze. Następnie po wyprostowaniu, zespawaniu i wypełnieniu drobnych ubytków felgi należy poddać piaskowaniu, w celu usunięcia zniszczonego lakieru oraz malowane proszkowo, co zapewnia im estetyczny wygląd i odporność na uszkodzenia.

Share