Stal nierdzewna ma wyjątkowe parametry techniczne i ciekawy wygląd. W niektórych procesach technologicznych wymagane jest jednak pomalowanie jej na wybrany kolor. W jaki sposób przeprowadzić prace, żeby uzyskać satysfakcjonujący i trwały efekt?
Malowanie stali nierdzewnej – przygotowanie podłoża
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu dziedzin przemysłu bez stali nierdzewnej. Antykorozyjne właściwości powierzchni materiału sprawiają, że nie zawsze konieczne okazuje się zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej. Jednak potrzeba wykonania dekoracji lub dodatkowego zabezpieczenia materiału ze słabego stopu sprawiają, że w niektórych przypadkach niezbędne jest malowanie stali nierdzewnej.
Jedną z największych trudności w czasie prac lakierniczych może sprawiać przygotowanie powierzchni. Gładka struktura materiału, która jest odpowiedzialna za jego odporność na korozję, nie zapewnia odpowiedniej przyczepności lakierom. Dlatego to, co jest największą zaletą przy surowej stali, staje się przeszkodą w czasie jej malowania.
W takim razie jak pomalować stal nierdzewną? Przede wszystkim należy zmatowić lub usunąć wierzchnią powłokę. W tym celu najczęściej wykonuje się piaskowanie elementów stalowych. Ostre ziarna piasku wyrzucane są wraz z silnym strumieniem powietrza i tym samym ścierają powierzchnię. Innym sposobem na usuwanie powłoki jest szlifowanie jej za pomocą tarcz elektronarzędzi. Obie te metody sprawdzają się głównie przy elementach o stosunkowo prostej budowie bez załamań i szczelin. W przypadku drobnych elementów o nierównomiernej strukturze stosuje się natomiast środki chemiczne.
H2: Malowanie stali nierdzewnej proszkowo Malowanie proszkowe to najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na malowanie stali nierdzewnej. Farba aplikowana w taki sposób tworzy równomierną powłokę na powierzchni elementu. Możliwość zawieszenia w warsztacie stalowych akcesoriów, które poddawane są malowaniu, ułatwia dotarcie strumieniem farby w każde miejsce, a także nakładanie jej jednocześnie ze wszystkich stron. Malowanie stali nierdzewnej proszkowo nie narusza jej powierzchni, a dodatkowo pozostawia trwałą magnetyczną powłokę nieulegającą pękaniu czy odpryskom.
Malowanie stali nierdzewnej proszkowo
Malowanie proszkowe to najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób na malowanie stali nierdzewnej. Farba aplikowana w taki sposób tworzy równomierną powłokę na powierzchni elementu. Możliwość zawieszenia w warsztacie stalowych akcesoriów, które poddawane są malowaniu, ułatwia dotarcie strumieniem farby w każde miejsce, a także nakładanie jej jednocześnie ze wszystkich stron. Malowanie stali nierdzewnej proszkowo nie narusza jej powierzchni, a dodatkowo pozostawia trwałą magnetyczną powłokę nieulegającą pękaniu czy odpryskom.
Zanim nastąpi właściwe malowanie proszkowe stali nierdzewnej, podłoże należy dokładnie wyczyścić. Na powierzchni materiału nie mogą pozostawać żadne elementy luźne, które mogłyby wpłynąć na gorszą przyczepność lakieru. Powierzchnię należy oczyścić mechanicznie, a także odtłuścić. Tylko na tak przygotowane podłoże można aplikować powłoki lakiernicze. Malowanie wykonuje się z użyciem odpowiednich agregatów. Farba w postaci mgiełki o wybranej kolorystyce nakładana jest wraz z niewielkim strumieniem powietrza. Tak zwanego natrysku elektrostatycznego dokonują profesjonalni lakiernicy, którzy potrafią dokładnie ocenić, czy farba dotarła równomiernie w każde miejsce. Malowanie proszkowe czasem przeprowadzane jest mechanicznie, jednak takie prace trwają w specjalnie przygotowanych komorach, gdzie stale lakierowany jest jeden typ produktu. Po zakończeniu malowania cały element wystawiony zostaje na działanie wysokiej temperatury.
Stal malowana proszkowo – właściwości
Malowanie proszkowe najczęściej przeprowadzane jest na materiałach, których powierzchnia uległa uszkodzeniu mechanicznemu. Na etapie produkcji powłokę lakierniczą otrzymują stale słabych stopów, co stanowi ich dodatkowe zabezpieczenie. Gotowy pomalowany element jest zatem odporny na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Struktury materiału nie zniszczą też środki chemiczne powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych. To gwarantuje, że stal malowana proszkowo wytrzyma w doskonałym stanie przez wiele lat. Sam proces malowania proszkowego także można uznać za bardzo korzystny, porównując go do innych sposobów. Przede wszystkim naelektryzowane cząsteczki farby nie wymagają stosowania żadnych rozpuszczalników. Sam proces jest uznawany za ekologiczny, na co dodatkowo wpływają także niskie straty materiałowe. Pozwala to także na zaproponowanie bardzo konkurencyjnych cen takich usług.
Inne metody malowania stali nierdzewnej
Poza metodą proszkowej aplikacji farby, stal nierdzewna może być malowana także innymi metodami, choć nie jest to popularne. Spotykana jest aplikacja mechaniczna w formie natrysku. Wówczas konieczne będzie nałożenie dwóch warstw lakieru, a często dodatkowo wymagana jest powłoka z lakieru bezbarwnego jako zabezpieczenie. Warto zwrócić uwagę, że w żadnej z metod nie zaleca się malowania ręcznego. Zarówno aplikacja proszkiem, jak i za pomocą agregatu musi być prowadzona bez kontaktu narzędzia z powłoką.
Malowanie stali nierdzewnej proszkowo to proces stosunkowo trudny i wymagający doświadczenia. Ponadto trzeba dysponować odpowiednim sprzętem i przestrzenią, w której taka aplikacja będzie możliwie najmniej szkodliwa dla otoczenia. Dlatego, zamiast prowadzić próby w przydomowym warsztacie, lepiej zlecić malowania profesjonalistom, takim jak lakiernia proszkowa Vi-Kolor. Korzystając ze sprzętu i wiedzy lakierników, można niskim kosztem pomalować dowolny element.