Malowanie proszkowe stali czarnej. Specyfika działania

Określenie „czarna” w stosunku do stali nie oznacza bynajmniej jej koloru. Stalą czarną nazywa się zwyczajną stal hutniczą. Ma ona niestety kilka wad. Przede wszystkim jest nieodporna na działanie wilgoci, co powoduje jej szybką korozję. Aby stal można było wykorzystać do tworzenia konstrukcji wewnętrznych, jak i zewnętrznych, poddaje się ją malowaniu proszkowemu. Jak przebiega ten proces?

Malowanie z przeznaczeniem do wewnątrz

Proces rozpoczyna się od rzetelnego oczyszczenia danego elementu. Poddaje się go oczyszczaniu chemicznemu poprzez odtłuszczanie, fosforanowanie żelazowe, płukanie i suszenie albo oczyszczaniu mechanicznym zwanym śrutowaniem. Następnie można przejść do właściwego malowania proszkowego. Na element nakłada się naelektryzowane cząstki farby proszkowej, które utrzymują się na nim dzięki siłom elektrostatycznym. Następnie trafia on do specjalnego pieca, w którym proszek ulega stopieniu i polimeryzacji (w temperaturze około 140-200 stopni). Po utwardzeniu farby pracownik lakierni przeprowadza jeszcze kontrolę jakości przeprowadzonej pracy. Co daje malowanie proszkowe? Powłoka powstała na danym elemencie jest odporna na korozję, chemikalia oraz wysoką temperaturę.

Malowanie z przeznaczeniem na zewnątrz

Malowanie stali czarnej z przeznaczeniem na zewnątrz jest bardziej skomplikowane. Zaczyna się podobnie: dany element śrutuje się albo oczyszcza chemiczne poprzez odtłuszczanie, fosforanowanie żelazowe, płukanie i suszenie. Potem  trafia on do lakierni, gdzie zostaje pokryty podkładem proszkowym na bazie cynku. Wtedy trafia po raz pierwszy do pieca, by warstwa się utwardziła. Dopiero wtedy można rozpocząć właściwe malowanie proszkowe. Do malowania elementów, które mają być użytkowane na zewnątrz, używa się farb bardziej odpornych na działanie promieni ultrafioletowych i czynników atmosferycznych (wilgoć, skrajnie niskie i wysokie temperatury itd.). Dalej proces wygląda już standardowo: element trafia do pieca, a farba ulega polimeryzacji. Po jej utwardzeniu ma miejsce kontrola jakości. Lakierowanie proszkowe pozwala nadać stali czarnej nie tylko ciekawą kolorystykę (z zakresu pełnej palety RAL), ale też określone wykończenie w macie, półmacie czy wysokim połysku. Zaletą malowania proszkowego jest też fakt, że pozostawia ono po sobie gładką powierzchnię, bez uwypukleń i zacieków. Jest bardzo precyzyjne, a proces malowania mimo to nie trwa długo.

Share