Mechaniczne czyszczenie powierzchni, takie jak śrutowanie metalu, pozwala w szybki sposób usunąć wszystkie niechciane zabrudzenia. Dodatkowo taki proces wzmacnia i poleruje stalowe elementy w pojazdach. Na czym więc dokładnie polega śrutowanie? Jakie zanieczyszczenia z jego pomocą można zlikwidować ze stalowych powierzchni?
Sposoby śrutowania metalu
Śrutowanie, fachowo nazywane również piaskowaniem śrutem, polega na oczyszczaniu metalowych powierzchni i przygotowaniu ich do dalszej obróbki. Znajduje ono zastosowanie w branżach metalowych, w tym motoryzacyjnej oraz odlewniczej. Do przeprowadzenia śrutowania metalu używa się takie elementy ścierające, jak piasek, lód, a nawet zmielone skorupki orzechów. Mogą być one również wykonywane za pomocą urządzeń warsztatowych, suwnic rolkowych oraz systemów łuszczenia. Można wyróżnić dwa sposoby śrutowania:
- na sucho
- na mokro (bezpieczniejszy dla pracowników ze względu na wytwarzanie mniejszej ilości pyłów)
Czyszczenie metalowych i stalowych powierzchni
Do procesu śrutowania niezbędna jest profesjonalna komora, w której następuje czyszczenie stali oraz malowanie natryskowe. Tego typu maszyna może posiadać rozmiary, dzięki którym możliwe jest pozbycie się zanieczyszczeń nawet całych samochodów czy innych pojazdów. Na samym początku śrutowania następuje dokładne usunięcie soli oraz zatłuszczeń z materiału roboczego. Następnie przechodzi się do zlikwidowania wszelkich odprysków spawalniczych, rdzy, farby czy lakierów. Efektem śrutowania jest uzyskanie nie tylko czystego, ale również wzmocnionego i wypolerowanego metalu. Taki proces może być stosowany na konstrukcjach stalowych, felgach samochodowych oraz innych elementach pojazdów, takich jak karoserie czy nadwozia.