Aby proces malowania proszkowego przebiegał sprawnie, niezbędne jest przygotowanie do tego odpowiedniej przestrzeni. Planując jak ma wyglądać malarnia proszkowa, musimy wziąć pod uwagę zarówno warunki pomieszczenia, jak i jego wyposażenie. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie elementy są niezbędne w każdej malarni.
Jak powinna wyglądać profesjonalna malarnia proszkowa?
Przede wszystkim, pomieszczenie przeznaczone na malarnię musi znajdować się we właściwym miejscu, z dala od źródeł wysokiej temperatury, olejów i pyłów. W przeciwnym razie, emisje z innych stanowisk czy działów zakładu będą negatywnie wpływać na jakość nakładanych warstw farby i psuć efekt. Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce i zadbamy o jego czystość, możemy przystąpić do rozplanowania wyposażenia.
Żadna malarnia proszkowa nie obejdzie się oczywiście bez kabiny proszkowej. Jest to przestrzeń, w której nakładana jest farba – automatycznie lub ręcznie. Co ważne, w przypadku farb proszkowych możliwe jest odzyskanie z kabiny i ponowne użycie farby, która nie przywarła do malowanej powierzchni. Kabina musi być wyposażona w system wentylacyjny zapewniający bezpieczeństwo osobom w niej pracującym i zapobiegający wybuchowi nagromadzonego proszku.
Malowanie proszkowe wymaga także odpowiednich urządzeń do aplikacji. Najczęściej są to pistolety natryskowe, które nadają cząstkom farby ładunek elektryczny i sterują ich strumieniem. Dodatkowo malarnia proszkowa powinna mieć system zasilania i transportu farby oraz urządzenia kontrolne. Kolejny element to tzw. zawieszki. Poprzez system haków i łańcuchów można zautomatyzować malowanie i łatwo przemieszczać już pomalowane elementy. Ostatni etap procesu to utwardzanie, które nie może się odbyć bez pieca powodującego polimeryzację farby proszkowej.