Felgi stalowe czy aluminiowe na zimę – co wybrać?

Sezon zimowy to czas wymiany kół letnich na zimowe. Jeśli kwestia wymiany kół jest dość oczywista, to nieraz wiele wątpliwości budzi kwestia wymiany felg aluminiowych. Czy mogą one z powodzeniem przetrwać próbę mrozu, piasku, soli i żwiru rozsypywanego na polskich drogach?

Warstwa antykorozyjna

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że felgi aluminiowe są bardziej podatne na korozję. Drobne zarysowania, a nawet odpryski mogą powodować substancje chemiczne zalegające na ośnieżonej drodze. Dostają się one w strukturę stopu, powodując jej stopniowe niszczenie. Zarysowana lub uszkodzona felga aluminiowa jest szczególnie podatna na korozję. Jednak to felga stalowa na takie procesy narażona jest najbardziej. Proces malowania felg aluminiowych przebiega w dwóch etapach: malowania proszkowego, oraz nałożenia lakieru ochronnego. Zabezpiecza to felgę aluminiową przed korozją. Felgi stalowe nie posiadają ochrony przeciwkorozyjnej. Nie da się też bez odkręcenia kół umyć felg stalowych od wewnętrznej strony. Możemy je jednak zabezpieczyć antykorozyjnie dzięki malowaniu proszkowemu i lakierowaniu, co sprawi, że przetrwają one sezon zimowy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na felgi stalowe, czy aluminiowe, to należy o nie dbać. Dzięki temu będą nam dłużej służyły.

Jak zadbać o felgi przed zimną?

Warto pamiętać, by sprawdzić stan felg aluminiowych i stalowych przed zimą. Jeśli felgi są skorodowane, z ubytkami, to możemy mieć pewność, że jeśli nie zadbamy o piaskowanie i malowanie proszkowe felg aluminiowych i stalowych, to ich stan z pewnością pogorszy się po zimie. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć zakupu nowych felg, powinniśmy pomyśleć o ich renowacji. Dokładne piaskowanie usunie ślady korozji, a malowanie proszkowe zabezpieczy felgi przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto również zadbać o regularne czyszczenie felg oraz ich zabezpieczenie dedykowanymi do tego celu środkami. Stan felg należy również sprawdzić po sezonie zimowym oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, dokonać niezbędnych napraw. Odpowiednio zabezpieczone felgi nie tylko będą zdobić nasze auto, ale też przyczynią się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa na drodze.

Share