Co można malować proszkowo?

Do malowania proszkowego nadają się niemal każde powierzchnie metalowe oczyszczone mechanicznie lub chemicznie. Z racji technologii malowania poprzez natrysk farby o naelektryzowanych cząsteczkach, można malować każdą powierzchnię przewodzącą.

Malowanie proszkowe metali

Pierwotnie malowanie proszkowe stosowane głównie jako metodę wykończenia powierzchni metalowych. Do dziś jest to podstawowy obszar zastosowania tej technologii. Wynika to z faktu, że właśnie na metalu można bez obaw utwardzić powłokę w podwyższonej temperaturze. Malowanie aluminium oraz konstrukcji stalowych pozwala na równe i dokładne pokrycie ich powierzchni. Zabezpiecza je także przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Popularnym rozwiązaniem jest malowanie felg aluminiowych oraz fragmentów maszyn i urządzeń, różnego rodzaju ram i profili metalowych. Malować proszkowo można również grzejniki, elementy ogrodzeniowe, elementy konstrukcyjne i instalacyjne oraz przyrządy sportowe. Trudno wymienić wszystkie obszary, w których świetnie sprawdza się malowanie proszkowe powierzchni. Malować proszkowo można powierzchnie znajdujące swoje zastosowanie w domach, jak i w przemyśle. Świadczy to o rosnącej roli i skuteczności malowania i lakierowania proszkowego.

Nie tylko metale

Rozwój technologii pozwala na pokrycie farbami proszkowymi materiałów wrażliwych na ciepło, takich jak drewno, szkło ceramika czy płyty MDF. Poza podwyższoną temperaturą stosuje się także promieniowanie UV do utwardzania powierzchni powłoki. Trwają prace nad technologią umożliwiającą proszkowe malowanie tworzyw sztucznych. Jednak są to metody eksperymentalne i  dość kosztowne. Dlatego niektóre z nich stosuje się tylko wtedy, kiedy każda inna nie przyniosłaby oczekiwanych rezultatów. Obecnie lakiernie proszkowe zajmują się głównie malowaniem konstrukcji stalowych i metalowych, a rozwój ich skupia się przede wszystkim na zwiększeniu wydajności nanoszenia farb proszkowych oraz poprawie jakości.

Share