Fakty i mity na temat malowania proszkowego

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu farby proszkowej na metalową powierzchnię.  Do wykonania tego zadania stosuje się natrysk elektrokinetyczny bądź elektrostatyczny. Usługa realizowana jest w profesjonalnych lakierniach proszkowych. Na czym dokładnie polega działanie? Jakie są fakty i mity na temat malowania proszkowego?

Podstawowe informacje o malowaniu proszkowym

W przypadku malowania proszkowego nałożony preparat ulega następnie procesowi utwardzania. Odbywa się on w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Lakierowanie przeprowadzane jest w kabinie. Do wypalania używany jest specjalny piec. Dochodzi do roztopienia nałożonego proszku, czyli jego polimeryzacji. Tak otrzymujemy powierzchnię, która odporna jest na działanie czynników atmosferycznych, mechanicznych czy chemicznych.

Fakty i mity na temat malowania proszkowego

FAKT – Malowanie proszkowe zapewnia większą odporność metalu na korozję. Co więcej, uzyskujemy również lepsze zabezpieczenie przed innymi uszkodzeniami chemicznymi czy mechanicznymi. W przypadku malowania proszkowego nie ma negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.

MIT – Malowanie proszkowe jest droższe. Należy do kosztów malowania na mokro doliczyć to, że elementy te należy odnawiać co 2-3 lata; gdy w przypadku malowania proszkowego elementy należy odnowić nie szybciej niż po 10-15 latach.

Zastosowanie malowania proszkowego

Malowanie proszkowe wykorzystuje się do uszlachetniania stolarki aluminiowej okiennej i drzwiowej, elementów elewacji, regałów sklepowych, mebli ogrodowych, oprawy oświetleniowej czy też sprzętu elektrotechnicznego. Metoda wykorzystywana jest także do malowania części samochodowych, na przykład renowacja felg, grzejników, rynien, sprzętu AGD, rowerów, a także bram i regałów laboratoryjnych.

Share