Jakie typy powłok proszkowych można uzyskać?

Powłoka proszkowa powstaje w wyniku nałożenia farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą. Wykorzystuje się w tym celu natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Uzyskaną w ten sposób powłokę poddaje się nagrzewaniu i polimeryzacji. Powłoki proszkowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperaturowe, korozję i środki chemiczne. Jakie rodzaje powłok można uzyskać w wyniku lakierowania proszkowego?

 

Typy powłok proszkowych

Powłoki proszkowe, w zależności od zastosowanego typu farby, dzielą się na termoplastyczne i termoutwardzalne. Oba typy bazują na żywicach, odpowiednio – termoplastycznych i termoutwardzalnych, które nadają im właściwości ochronno-dekoracyjne. Obecnie, w wyniku lakierowania proszkowego, można uzyskać niemal dowolny kolor powłoki, łącznie z powłokami transparentnymi i różnym stopniem połysku. Najpopularniejsze powłoki proszkowe to:

 

  • Wielokolorowe. Składają się z dwóch barw kontrastowych, nakładanych jednocześnie, zazwyczaj na podłoże czarne. Pozwalają na uzyskanie różnych efektów: patyny, rdzy, młotkowania, żyłek, gradientu, holograficznego, perłowego oraz metalicznego.
  • Bezbarwne. Są jednymi z najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne, dlatego najczęściej stosowane są w funkcji ochronnej, zwłaszcza na przedmioty, służące do użytku zewnętrznego. Zazwyczaj nakładane są na przedmioty mosiężne, szerokie zastosowanie znajdują także w branży samochodowej.
  • Fluorescencyjne. Powłoki te zawierają dwa rodzaje pigmentów: fluorescencyjnych oraz perłowych. Są umiarkowanie odporne na promieniowanie ultrafioletowe. Powłoki takie często można spotkać na sprzęcie sportowym.
  • Fotoluminescencyjne. Powłoki te posiadają zdolność do absorpcji światła, które następnie emitują. Zazwyczaj stosowane są do znaczenia pojazdów oraz w produkcji znaków drogowych.
  • Metaliczne. W powłokach metalicznych obecne są między innymi cząsteczki aluminium, miedzi, stali nierdzewnej czy mosiądzu. Wykorzystywane są zarówno w pokrywaniu elementów architektonicznych, jak i elementów wnętrzarskich.
  • Strukturalne. Powłoki strukturalne mogą oddawać różnorodne efekty, np. skórki pomarańczowej czy papieru ściernego. Ich główną zaletą jest ukrycie wad podłoża. Powłoki strukturalne zabezpieczają również przed poślizgiem.
  • Pomarszczone. Powłoki pomarszczone są odporne na ścieranie i cechują się znaczną twardością. Wykorzystywane są między innymi do pokrywania narzędzi.
  • Inne. Do pozostałych powłok proszkowych możemy zaliczyć te, oddające efekt drewna czy marmuru. Ich powstawanie opiera się na przenikaniu pigmentu ze specjalnej folii do wcześniej powstałej powłoki.

 

Share