Malowanie proszkowe jest specyficznym sposobem malowania powierzchni, wymagającym wprawy, a także zachowania podstawowych zasad. Polega ono na rozpylaniu farby proszkowej na malowanej powierzchni: metalu, drewnie lub szkle. Do malowania proszkowego potrzebne są specjalistyczne urządzenia, czyli pistolety natryskowe, wykorzystujące natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny. Aby jednak malowanie proszkowe przyniosło oczekiwane efekty, należy unikać podstawowych błędów. Przekonaj się, jakich.
Unikaj zanieczyszczeń w lakierni
Przede wszystkim podczas malowania proszkowego należy unikać zanieczyszczeń w lakierni, zarówno w całym pomieszczeniu, jak i piecu oraz uprzędzeniach, służących do przygotowywania powierzchni pod malowanie. Nie zapominajmy o regularnym zmywaniu podłogi, aby pyłki i kurze nie zatrzymywały się na malowanej powłoce.
Przygotuj powierzchnię i utwardź powłokę
Odpowiednie przygotowanie powłoki jest bardzo ważne po to, aby była estetyczna i odporna na korozję. Z kolei jej utwardzanie powinno odbywać się według zaleceń producenta. Często popełnianym błędem jest nie sprawdzanie w sposób systematyczny parametrów temperaturowych pieca.
Błędy w konserwacji powłok
Pamiętajmy, że niektóre powłoki będą bardzo wrażliwe na dotyk i mogą znacznie przebarwić się nawet pod wpływem delikatnych zabiegów pielęgnacyjnych. Błędem jest używanie do ich konserwacji uniwersalnych preparatów w miejsce tych, dedykowanych do powłok wyjątkowo wrażliwych.
Aplikuj z głową
Jakość malowanych proszkowo powłok zależy również od jakości używanego sprzętu. Błędy takie jak stosowanie niewyczyszczonych zawieszek czy nieodpowiednie uziemienie, mające wpływ na moc i działanie pistoletu malującego, powodują, że powłoki są nieestetyczne.
Przede wszystkim pamiętajmy, że do profesjonalnego malowania proszkowego niezbędne jest doświadczenie oraz wprawa. Dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu pracach, najlepiej zlecić je profesjonalistom oraz specjalistom z lakierni proszkowych.