Zniszczone felgi. Czy jest dla nich ratunek?

Felgi samochodowe to bardzo ważny element bezpośrednio wpływający na bezpieczeństwo samochodu i jego pasażerów. Ich stan wizualny ma również znaczący wpływ na całą prezencję auta – zniszczone i obdrapane postarzą nawet najbardziej luksusowy pojazd. Czy warto jest odnawiać stare felgi, czy lepiej kupić nowe?

Ocena stanu felg

Przede wszystkim trzeba dobrze ocenić ich stan. Jeśli były solidnie uszkodzone (np. w wypadku) bezpieczniej jest po prostu kupić nowe. Wszelkie poważne wgniecenia i pęknięcia dyskwalifikują je z jazdy. Jeśli felgi są po prostu zniszczone wieloletnim użytkowaniem, warto pomyśleć o ich renowacji. Zdarza się, że część poważniejszych uszkodzeń można zobaczyć dopiero gdy zakończymy śrutowanie felg, czyli ich dokładne czyszczenie.  Po dokładnym starciu starych warstw okazać się może, że mają poważne uszkodzenia do tej pory skryte pod farbą.

Malowanie

Jeśli jednak okaże się, że po wypiaskowaniu felgi nadają się do jazdy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się za ich odmalowanie. Najlepsza w tym wypadku jest metoda malowania proszkowego. Felgę natryskuje się farbą w postaci proszku, a następnie kolor utrwala się w specjalistycznym piecu. Dzięki temperaturze farba idealnie scala się z felgą i jest odporna na zadrapania i detergenty używane na myjniach samochodowych. Po położeniu warstwy farby lakiernia kończy malowanie warstwą lakieru. Dodatkowo zabezpiecza on kolor. Klienci mogą zdecydować, czy życzą sobie ten sam, oryginalny kolor felg, czy proszą o położenie nowego. Jest to idealna okazja dla fanów tuningu, aby z nudnych szarych felg zrobić kolorowe cacka.

Po założeniu opon na odnowione felgi nie można zapominać o prawidłowym wyważeniu kół. Dobrze jest więc wybrać lakiernię, która dysponuje zakładem wulkanizacyjnym lub znajduje się w jego okolicy.

Share