Malowanie proszkowe ocynkowanej stali

Elementy konstrukcji stalowych często poddawane są cynkowaniu ogniowemu, a następnie są malowane proszkowo. Często malowanie proszkowe powierzchni ocynkowanych traktowane jest jako dodatek, który eliminuje nieatrakcyjny wygląd powłoki ocynkowanej. Warto wiedzieć, że poza estetyką jest jeszcze parę innych zalet malowania proszkowego ocynkowanych elementów konstrukcji stalowych.

Przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego

Ocynkowane powierzchnie podlegają nieustannym zmianom. Znajdujący się na powierzchni cynk zaczyna reagować ze środowiskiem – powstają najpierw tlenki i wodorotlenki, a następnie węglany cynku. W zależności od warunków atmosferycznych proces ten trwa przez około dwa lata. Ponieważ tlenki i wodorotlenki słabo przylegają do podłoża, to powinny zostać one usunięte przed malowaniem proszkowym. Kolejnym problemem jest uwalnianie się z ocynkowanej powierzchni pęcherzyków gazów lub pary wodnej uwięzionych podczas procesu cynkowania. Aby zapobiec łuszczeniu się pomalowanej proszkowo powłoki, ocynkowany materiał musi być poddany odgazowaniu. Jeśli zostanie to zaniedbane, to pomalowana powierzchnia stanie się krucha i podatna na ścieranie, a utworzone w niej szczeliny umożliwią dostęp do głębszych warstw czynnikom korozyjnym. Dlatego tak ważne jest, by powierzchnia ocynkowana była odpowiednio  przygotowane przed malowaniem w dobrej lakierni proszkowej.

Malowanie proszkowe a trwałość powłoki

Na trwałość zabezpieczenia powierzchni wypływa przygotowanie ocynku, Najlepsze efekty daje obróbka strumieniowo-ciśnieniową zamiast chemicznej. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy w wybranej przez nas lakierni proszkowej znajduje się komora do obróbki strumieniowo-ciśnieniowej, która umożliwi odpowiednie przygotowanie elementów konstrukcji stalowej do malowania proszkowego. Farby proszkowe przeznaczone do malowania ocynkowanych konstrukcji stalowych zawierają dodatek, który umożliwia odprowadzanie gazów przez powłokę podczas utwardzania bez powodowania uszkodzeń. Malowanie proszkowe konstrukcji stalowych zapewnia im trwałość, ochronę oraz estetyczny wygląd przez długie lata. Jednak wszystkie te cechy wymagają, by malowanie proszkowe zostało wykonane poprawnie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, na jakość malowania proszkowego ocynkowanych konstrukcji stalowych ma wpływ odpowiednie przygotowanie powierzchni, ale także prawidłowa obróbka cieplna. Dlatego warto wybierać tylko dobre lakiernie proszkowe, które dysponują zarówno specjalistyczną wiedzą, jak i odpowiednim sprzętem

Share