Malowanie proszkowe metalowych mebli

Meble metalowe są coraz bardziej popularną alternatywną dla mebli drewnianych lub drewnopochodnych. Są szeroko wykorzystywane, jako meble lekarskie, socjalne czy warsztatowe, ale nie tylko. Obecnie równie często spotkamy je w domach i w ogrodach. Metalowe meble w domu są stylowym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza w tak modnym stylu loftowym. Meble metalowe, głównie te znajdujące się na zewnątrz, jak meble ogrodowe, nie są niestety odporne na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Rozwiązaniem, które skutecznie chroni przed czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi, jest malowanie proszkowe.

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest metodą pokrywania metalowych powierzchni farbą. Technologia ta pozwala uzyskać bardzo trwałą powłokę lakierniczą. Wykorzystuje metodę natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Proces malowania proszkowego każdorazowo poprzedzony jest dokładnym czyszczeniem powierzchni – za pomocą ścierania, piaskowania lub śrutowania. Malowanie proszkowe inaczej nazywane jest malowaniem na sucho, ponieważ w przeciwieństwie to tradycyjnego nakładania płynnych farb – proces zachodzi bez użycia wody. Malowanie proszkowe wykorzystuje farbę w formie proszku, posiadającą specyficzne właściwości fizyczne oraz chemiczne. Drobinki farby posiadają ładunek elektrostatyczny, dlatego przywierają do metalu. Proces wspomagany jest sprężonym powietrzem, dzięki czemu farba zostaje poddana fluidyzacji. Na koniec farba jest utwardzana bardzo wysoką temperaturą (200 stopni), co doprowadza do polimeryzacji proszku.

Zalety malowania proszkowego mebli metalowych

Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie bardzo trwałej powłoki. Jest ona odporna na korozję, uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne oraz wysokie temperatury. Jest to szczególnie istotne w przypadku metalowych mebli, narażonych na zniszczenia mechaniczne i chemiczne, związane ze specyfiką użytkowania. Metalowe meble ogrodowe uodparniają się na warunki atmosferyczne, co niweluje konieczność ich ciągłej renowacji. Meble malowane proszkowo posiadają również więcej walorów estetycznych – wykorzystując tą metodę możemy uniknąć powstawania pęcherzy czy zacieków, a także nadać oczekiwany efekt wizualny: połysku, satyny lub matu. Jest to ważne w przypadku mebli o funkcji dekoracyjnej. Zastosowanie tej metody pozwala również na dużą oszczędność, ponieważ wykorzystuje niemal 100% materiału. Wystarczy położyć tylko jedną warstwę, a nie kilka, jak w przypadku tradycyjnych farb. Malowanie proszkowe maskuje również niedoskonałości obróbki mebla. Na koniec warto także wspomnieć, że technologia ta jest neutralna dla środowiska, co jest ważne w przypadku mebli, z których korzystamy na co dzień oraz tych, znajdujących się w sterylnych pomieszczeniach, np. szpitalnych. Przy procesie malowania proszkowego nie wykorzystuje się rozpuszczalników, dlatego nie towarzyszy mu emisja szkodliwych substancji.

Share