Malowanie proszkowe jako metoda ochrony przed korozją

Malowanie proszkowe nie tylko nadaje malowanym przedmiotom określone walory wizualne i dekoracyjne, ale jest również doskonałym sposobem na zabezpieczenie przed korozją.

Efektywne malowanie proszkowe

Długotrwałe zabezpieczenie powłokami ochronnymi konstrukcji stalowych, które są bezpośrednio narażone na działanie warunków atmosferycznych stanowi duże wyzwanie dla producentów wszelkiego rodzaju wyrobów przewidzianych do montażu w konstrukcjach, których okres użytkowania liczony jest w dziesiątkach lat. Wraz ze wzrostem zanieczyszczenia atmosfery niewystarczające są już jednowarstwowe powłoki cynkowe, które chroniły skutecznie stal. Obecny stan środowiska wymusza zastosowanie systemów powłokowych, na które składa się warstwa cynku dodatkowo wzmocniona przez malowanie proszkowe konstrukcji stalowych. Malowanie proszkowe doskonale chroni przed korozją nie tylko konstrukcje stalowe, ale też felgi aluminiowe lub stalowe w samochodach, ogrodzenia, bramy czy metalowe meble ogrodowe i biurowe.

Malowanie proszkowe a ochrona antykorozyjna

Działanie antykorozyjne uzależnione jest od pigmentów, znajdujących się w ich składzie, a także od szczelności i przyczepności farb do powierzchni. Malowanie proszkowe wpływa antykorozyjnie na malowane powierzchnie na trzy sposoby:

  • zapobieganie reakcji katodowej – warstwa farby spełnia funkcję materiału izolacyjnego i blokuje dostęp tlenu i wody do podłoża metalowego,
  • zapobieganie reakcji anodowej – aby zapobiec powstawaniu jonów żelazowych pod powłoką malarską, stosuje się farby zawierające duże ilości przewodzących pigmentów jak na przykład pył cynkowy w farbach z wysoką zawartością cynku,
  • blokada przepływu ładunków elektrycznych – farby, które nie mają w składzie aktywnych pigmentów antykorozyjnych, opierają się na wysokiej odporności i szczelności, która zapobiega przepływowi ładunków elektrycznych, a tym samym korozji.

Farby proszkowe zawierają zazwyczaj pigmenty, które łączą w sobie zapobieganie reakcji katodowej i anodowej, dzięki temu malowanie proszkowe jest skuteczną metodą ochrony powierzchni przed korozją.

Share