Jak przywrócić blask elewacji budynku?

Budynki chronią nas przed złymi warunkami atmosferycznymi, jednak same skazane są na ich działanie. Po jakimś czasie użytkowania każdy budynek zaczyna blaknąć od słońca, mieć zacieki od deszczu, a jego metalowe elementy rdzewieją. Dotyczy to zwłaszcza budynków usługowych, których elewacje i ogrodzenia są bardziej wymyślne, niż w wypadku domów prywatnych. Co można zrobić, by przywrócić im dawny blask?

Fachowa pomoc

Najlepiej jest zwrócić się o pomoc do fachowców. W przypadku odnawiania i restaurowania dużych powierzchni brak specjalistycznej wiedzy może nie tylko zaszkodzić budynkowi, ale wręcz być niebezpieczny dla ludzi. Jeśli chodzi o mycie szyb, wystarczy skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się czyszczeniem okien i umówić na dzień wykonania usługi. Podobnie jest z odmalowaniem tynków. Co zrobić, gdy fasada budynku to mieszanka szkła i skomplikowanych konstrukcji stalowych? Należy wyczyścić również stal!

Piaskowanie, proszkowanie – o co chodzi?

Aby doczyścić lub odmalować metalowe elementy fasady należy skorzystać z usług lakierni proszkowej. Stal wymaga specjalnych metod renowacji: piaskowania, które oczyści ją z rdzy, brudu i starych warstw farb i lakierów, oraz malowania metodą proszkową. Konstrukcje stalowe powleka się farbą w formie proszku, a następnie utrwala ją w dużym piecu w wysokiej temperaturze. Malowanie proszkowe pozwala na precyzyjne odnowienie fasad, ogrodzeń, barierek czy bram wjazdowych na długie lata. Farba nie łuszczy się i jest o wiele odporniejsza na zadrapania i uszkodzenia niż w wypadku malowania na mokro. Jest również o wiele mniej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, nie tylko pogodowych. Malowanie proszkowe jest trwalsze i bardziej odporne na mycie detergentami, a w wypadku ogrodzeń – również na sól, którą posypywane są w zimie drogi.

Share