Jak powinna być wyposażona malarnia proszkowa?

Aby proces malowania proszkowego przebiegał sprawnie, niezbędne jest przygotowanie do tego odpowiedniej przestrzeni. Planując jak ma wyglądać malarnia proszkowa, musimy wziąć pod uwagę zarówno warunki pomieszczenia, jak i jego wyposażenie. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie elementy są niezbędne w każdej malarni.

Jak powinna wyglądać profesjonalna malarnia proszkowa?

Przede wszystkim, pomieszczenie przeznaczone na malarnię musi znajdować się we właściwym miejscu, z dala od źródeł wysokiej temperatury, olejów i pyłów. W przeciwnym razie, emisje z innych stanowisk czy działów zakładu będą negatywnie wpływać na jakość nakładanych warstw farby i psuć efekt. Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce i zadbamy o jego czystość, możemy przystąpić do rozplanowania wyposażenia.

Żadna malarnia proszkowa nie obejdzie się oczywiście bez kabiny proszkowej. Jest to przestrzeń, w której nakładana jest farba – automatycznie lub ręcznie. Co ważne, w przypadku farb proszkowych możliwe jest odzyskanie z kabiny i ponowne użycie farby, która nie przywarła do malowanej powierzchni. Kabina musi być wyposażona w system wentylacyjny zapewniający bezpieczeństwo osobom w niej pracującym i zapobiegający wybuchowi nagromadzonego proszku.

Malowanie proszkowe wymaga także odpowiednich urządzeń do aplikacji. Najczęściej są to pistolety natryskowe, które nadają cząstkom farby ładunek elektryczny i sterują ich strumieniem. Dodatkowo malarnia proszkowa powinna mieć system zasilania i transportu farby oraz urządzenia kontrolne. Kolejny element to tzw. zawieszki. Poprzez system haków i łańcuchów można zautomatyzować malowanie i łatwo przemieszczać już pomalowane elementy. Ostatni etap procesu to utwardzanie, które nie może się odbyć bez pieca powodującego polimeryzację farby proszkowej.

Share