Delikatne i dokładne czyszczenie: piaskowanie

Piaskowanie stało się w ostatnich latach bardzo popularną usługą. Polega ono na delikatnym, ale bardzo skutecznym usuwaniu starych i niechcianych warstw z różnych przedmiotów. Piaskowanie zdobyło popularność w wielu branżach, zazwyczaj jednak poprzedza malowanie.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie polega na poddaniu danego elementu działaniu delikatnego piasku pod ciśnieniem. Wydostaje się on z dyszy, którą operator przesuwa nad czyszczonym elementem. Piasek do piaskowania ma bardzo drobne ziarna, które delikatnie zrywają stare powłoki farby. Piaskowanie pomaga też w usunięciu warstw starego lakieru, oraz brudu i rdzy. Jest to na tyle delikatny proces, że często stosuje się go między innymi podczas renowacji zabytkowych samochodów. Piaskowanie felg old-timerów idealnie przygotowuje je do nałożenia nowej powłoki, ale ich nie niszczy. Do tego ma jeszcze jedną zaletę. Powierzchnia po piaskowaniu staje się lekko chropowata, a dzięki temu nowe warstwy lakieru trzymają się na felgach znacznie lepiej.

Co można piaskować?

Piaskowanie najczęściej kojarzy się z wyżej wspomnianą renowacją felg. Felgi odnawia się nie tylko w old-timerach, ale też we współczesnych samochodach. Felgi są częściami auta, które narażone są na działanie wielu uszkodzeń mechanicznych. Przez to szybko niszczą się i tracą swój pierwotny połysk. Wielu kierowców decyduje się po jakimś czasie odnowić je, a czasami… nadać im zupełnie nowy kolor. Piaskowaniu poddaje się jednak też inne części samochodów, które mają być lakierowane po raz kolejny. Usługę tę wykonuje się też w różnego rodzaju galwanizerniach. Ma podobne znaczenie przed umieszczeniem elementu w kąpieli galwanicznej: zanim położy się na nim powłokę z metalu, należy uprzednio  dokładnie oczyścić go ze starych warstw. Piaskuje się również… zęby! Chociaż dentyści używają specjalnej zawiesiny do tego celu zamiast piasku, proces wygląda bardzo podobnie. Małe cząsteczki delikatnie zdrapują z uzębienia pacjenta kamień, osad oraz przebarwienia z nawierzchni.

Share