Czym różni się malowanie proszkowe od malowania natryskowego?

Obie metody malowania cieszą się dużą popularnością, mają jednak swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy, ich opis oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest lepsza.

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe jest to usługa, którą wykonują profesjonaliści w lakierniach proszkowych. Malowanie proszkowe możliwe jest na elementach wykonanych z aluminium, stali, mosiądzu czy żeliwa. Technologia malowania proszkowego opiera się na farbach o konsystencji proszku. Farba nakładana jest na powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu. Następnie pomalowane elementy umieszczane są w piecu, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury następuje stopienie proszku i jego polimeryzacja. Dzięki temu procesowi uzyskuje się polakierowaną powierzchnię, która jest odporna na negatywne działanie czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych. Pomalowane tą metodą elementy cechują się wysoką odpornością na korozję. Podczas malowania wystarcza jedna warstwa farby bez zastosowania podkładów, co oszczędza czas, pieniądze i materiał.

Malowanie natryskowe

Metoda malowania natryskowego polega na nałożeniu farby na powierzchnię za pomocą specjalnego pistoletu. Różnica polega na tym, że farba ma konsystencję płynu. Aplikacja odbywa się przez wyrzucenie z pistoletu drobnych kropli farby pod wysokim ciśnieniem. Obie metody różnią się też ilością wytwarzanych odpadów. Odpady farby, które powstają podczas malowania proszkowego, nadają się do odzysku, w przeciwieństwie do odpadów z malowania natryskowego. Malowanie proszkowe wykonuje się w specjalistycznych lakierniach proszkowych. Malowanie natryskowe można wykonać na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię pozbawioną zacieków, to  najlepszą metodą będzie malowanie proszkowe. Powierzchnie pomalowane proszkowo są też o wiele trwalsze niż te pomalowane natryskowo. Wszystko to sprawia, że trwalszą i bardziej estetyczną metodą zabezpieczania powierzchni jest malowanie proszkowe.

Share