Renowacja ogrodzenia. Jak zrobić to solidnie?

Posiadanie domu to wielka przyjemność, ale i wielka odpowiedzialność. Nie wystarczy dbać o wnętrze lokum, jak w przypadku mieszkania. Do domu z reguły przypisana jest posesja, która wymaga regularnej pracy, aby wyglądała schludnie i zachęcała do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednym z jej elementów jest ogrodzenie, które razem z bramą wjazdową tworzą swojego rodzaju wizytówkę domu. Jak zadbać o stalowe ogrodzenie, które nagryzł ząb czasu?

Przygotowanie ogrodzenia

Jeśli chcesz oszczędzić sobie pracy, zapomnij o półśrodkach. Oczyszczenie ogrodzenia i pomalowanie go pędzlem oczywiście odświeży wizualnie jego elementy, jednak nie na długo. Aby farba trzymała się na dłużej, ogrodzenie powinno być idealnie doczyszczone z poprzednich, odpadających warstw. Papier ścierny nie sprawdzi się w wypadku drobnych elementów i wymaga zbyt wiele pracy, w wypadku tych dużych. Najlepszą metodą na doczyszczenie bramy jest śrutowanie (inaczej zwane piaskowaniem). Polega ono na ciśnieniowym działaniu na dany element drobnym proszkiem, który delikatnie i skutecznie usuwa pyły, rdzę i stare warstwy farby. Dopiero tak oczyszczone ogrodzenie jest w stanie zatrzymać na sobie nową warstwę farby na dłużej.

Malowanie na lata

 Kolejnym krokiem jest malowanie. W wypadku elementów wystawionych na szkodliwe działanie czynników pogodowych najlepiej sprawdza się malowanie proszkowe. Polega ono na nanoszeniu farby w postaci proszku na dany element, a następnie utwardzaniu jej w piecu w wysokiej temperaturze. Największe lakiernie proszkowe koło warszawy dysponują piecami o rozmiarach nawet 11,5 m / 1,8 m / 1,1 m, nie mają więc problemu, aby przeprowadzić renowację nawet największych bram wjazdowych. Na farbę nakładana jest jeszcze dodatkowa ochronna warstwa lakieru, która gwarantuje dobry stan ogrodzenia na lata. Renowację elementów zewnętrznych warto więc zlecić profesjonalistom i cieszyć się jej efektami przez długi czas.

Share