Czym jest obróbka strumieniowo-ścierna?

Obróbka strumieniowo-ścierna jest jednym z etapów malowania proszkowego. W procesie tym wykorzystuje się prędkość powietrza do wprawienia w ruch ścierniwa, które kierowane jest na wymagającą oczyszczenia powierzchnię. W zależności od rodzaju ścierniwa, można uzyskać dowolny stopień chropowatości powierzchni. Obróbka strumieniowo-ścierna nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale również zwiększa przyczepność powłok proszkowych.

Rodzaje obróbki strumieniowo-ściernej

Obróbka strumieniowo-ścierna, ze względu na sposób wyrzucania ścierniwa, dzieli się na: wirnikową, pneumatyczną oraz podciśnieniową. Do wyrzucania ścierniwa w obróbce wirnikowej wykorzystuje się turbiny, wyposażone w łopatki rzutowe. Obróbka pneumatyczna wykorzystuje zasilany ścierniwem strumień powietrza, kierowany z dyszy na oczyszczaną powierzchnię. Ścierniwo jest wprowadzane do strumienia powietrza ze zbiornika ciśnieniowego lub bezciśnieniowego. Z kolei w obróbce podciśnieniowej głowica ssąca przylega do oczyszczanej powierzchni i zbiera zarówno ścierniwo, jak i zanieczyszczenia.

Obróbkę strumieniowo-ścierną można również podzielić ze względu na stopień oczyszczenia powierzchni. W ten sposób wyróżniamy obróbkę lekką (zgrubną), dokładną i bardzo dokładną oraz do białego metalu, czyli stali wzrokowo czystej. Lekka obróbka usuwa smary, oleje, pył, brud, zgorzelinę, rdzę i stare powłoki lakiernicze. W obróbce dokładnej pozostawione zanieczyszczenia nie przekraczają 20% powierzchni, a w bardzo dokładnej 5%. Obróbka do białego metalu usuwa 100% zanieczyszczeń i pozostawia powierzchnię jednorodnie gładką. Obok obróbki strumieniowo-ściernej istnieje również omiatanie ścierne, stosowane do powierzchni aluminiowych i cynkowanych, a także w pracach renowacyjnych do matowienia starych powłok lakierniczych.

Rodzaje ścierniwa

Rodzaj ścierniwa warunkuje stopień chropowatości oczyszczonej powierzchni. Ścierniwo dzielimy na ścierniwo jednorazowego użytku oraz wielokrotnego użytku. Do ścierniwa jednorazowego użytku zaliczamy piasek naturalny i kwarcowy oraz żużel. Ścierniwem wielokrotnego użytku może być: śrut żeliwny i staliwny, drut stalowy, płatki z ciętej blachy, korund, a w przypadku aluminium i stali nierdzewnej – kulki szklane. Śrut staliwny, wykorzystywany najczęściej w procesie śrutowania metali, jest najtrwalszym ścierniwem. Śrut żeliwny z kolei, podobnie jak piasek, ulega bardzo szybkiemu zużyciu. Ścierniwa nie mogą zawierać soli rozpuszczalnych w wodzie.

Share